Merkezi Olmayan (Decentralized) Para Birimi Nedir?

Merkezi Olmayan (Decentralized) Para Birimi Nedir?

Merkezi Olmayan (Decentralized) Para Birimi Nedir?

Bitcoin gibi decentralized (Merkezi Olmayan) Para Birimleri nelerdir? ve sistemleri nasıl işler?

Merkezi olmayan para birimleri, insanların dünyanın herhangi bir noktasından diğer bir noktasına anonim bilgilerle transfer veya alışveriş yapabildiği dijital para birimleridir.

Ulusal para birimlerinin aksine bir merkezleri yoktur.

[ads]

Merkezi olmayan sistemde işlemler birden çok bilgisayar üzerinde yapılıp, kayıt edildiği için yapılan işlemin kaybolması oldukça zordur.

Yapısı gereği Bitcoin gibi coinler herhangi bir kuruma, ülkeye ya da kişiye bağlı değildir ve bağımlı hale getirilemeyen Özgür Bir dijital para birimidir.

Paranın basıldığı bir darphane veya yetkili bir merci (devlet,banka, şirket gibi) yoktur. Bunun yerine dağıtık (Decentralized) bir sisteme sahiptir. 

Her bir bilgi bloklar halinde, gelişmiş şifreleme algoritmalarıyla, birbirine bağlanarak kaydedilir. Bu dağıtık veritabanı, bize bir merkeze (veya kuruma) bağlı olmaksızın işlem yapabilme imkanı sunar.

Böylece işlemler direkt alıcı ile satıcı arasında güvenli bir şekilde gerçekleşir. Üstelik üzerine eklenen yeni bloklarla bu blok asla değiştirilemez ve kırılamaz hale getirilir.

Merkezi olmayan Yapıyı kafanızda canlandırmanız için yukarıdaki görsel işinize yarayabilir. Merkezi olmayan para birimini daha iyi anlamak için Blockchain ve Bitcoin’in ne olduğunu öğrenmeniz gerekir. Bunlar için aşağıdaki konuları okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir