Hal Finney: Tarihteki ilk Bitcoin transferinin alıcısı

Hal Finney: Tarihteki ilk Bitcoin transferinin alıcısı

Hal Finney: Tarihteki ilk Bitcoin transferinin alıcısı

Bitcoin’in tarihini ve gelişimini biraz araştırmışsanız, Hal Finney ismini duymuş olmalısınız. Şimdi Hal Finney’in kim olduğunu tam anlamıyla öğrenelim.

Harold Thomas Finney II, 4 Mayıs 1956 yılında Kaliforniya’da doğmuştur. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden (Caltech) mezun olan Hal Finney, bir süre oyun programcılığında çalıştı. 

Adventures of TronArmor AmbushAstroblast ve Space Attack gibi oyunların geliştirilmesinde çalıştı. 1991’de Pretty Good Privacy (PGP) için yazılım geliştiricisi olarak çalışmaya başladı, Phil Zimmermann‘ın ardından işe alınan ikinci yazılımcıydı.

2011 yılına emekliliğine kadar bu firma da çalıştı. PGP‘nin çalışma prensibi aşağıdaki gibiydi.

pgp nedir

PGPherkes için elektronik iletişimi, istenen alıcı dışında herhangi biri tarafından okunamayacak şekilde şifrelemeyi sağladı. Program yenilikçiydi fakat kod kırıcılar tarafından zayıftı.

Finney kayda değer bir Kripto Aktivistiydi. 1992’de şirketlerin ve devletlerin vatandaşları gözetleme olanağından şüphe ettiğinden kriptocu teknolojinin ona baş kaldırabileceğini yazdı. Gizlilik aktivistlerinin de bulunduğu bir online grupta şunlar yazdı;

Burada yaptığımız iş, açık konuşmak gerekirse Big Brother’ı devreden çıkarmak.

PGP’nin orijinal yaratıcısı Philip Zimmermann, yazılımın Amerika kanunlarına karşı geleceğine inanan federal savcıların hedefi oldu. Finney bu dönemde hedef olmamak için sessiz bir yol izledi. Soruşturma 1996 yılında sonuçlandı ve hiç bir suçlama yapılmadı PGP şirket oldu.

cypherpunk revolution

Zimmermann, Finney’i anlatırken bir röportajda şu cümleleri kullandı;

Finney olağan dışıydı, çünkü programlama dünyasındaki insanlarla sıkça ilişkilendirilen asosyal eğilimler ve fiziksel beceriksizliklerden hiçbirine sahip değildi.

Bunun yerine kayak yapmayı ve uzun mesafe koşularını seven göçebe bir adamdı. Bazen insanlar çok fazla akıllı oldukları için büyük bedeller öderler. Duygusal bakımdan zayıftırlar. Hal öyle değildi.

Finney, futurist posta listesinde düzenli olarak yer aldı, Cypherpunk‘ta bunlardan biriydi. Finney izlenemeyen anonim dijital para birimleri fikirlerinden etkilenmişti.

Çünkü Dijital Para Birimi fikri Cypherpunk’çılar arasında Bitcoin’den önce de vardı. Kriptopara denen teknoloji ilk kez 2009‘da ortaya çıkmadı. 90’lı yıllardan beri Cypherpunk denilen grubun gündemindeydi.

Cypherpunk‘ın 1993‘teki manifestosunda Kriptopara‘dan bahsedilmektedir ama denemeler başarısız olmuştur.

We the Cypherpunks are dedicated to building anonymous systems. We are defending our privacy with cryptography, with anonymous mail forwarding systems, with digital signatures, and with electronic money

Çeviri:

Cypherpunk’lar olarak anonim sistemler oluşturmak için çalışıyoruz. Gizliliğimizi kriptografi yardımıyla, anonim posta yönlendirme sistemleriyle, dijital imza ile ve elektronik para ile savunuyoruz

Finney‘in dijital para hakkında kendi denemeleri de vardır. 2004’de anonim bir dijital para formu oluşturmayı amaçlayan birçok deneyde yer aldı. Bu şekilde devam ederken Satoshi Nakamoto Bitcoin’i anlatan manifestoyu Cypherpunk Mail grubuna gönderdi.

[ads]

Zannedilenin aksine mail atılır atılmaz Nakamotoile Finneybuluşmadı ama Nakamoto E-Postaları attığı sırada ona ilk olumlu dönüşü yapan Hal Finney oldu.

Bitcoin’in Tarihinin nasıl ilerlediğini merak ediyorsanız aşağıdaki konuyu okumanızı tavsiye ederim.

Satoshi Nakamoto’ya İlk Olumlu Dönüş

Nakamoto‘nun anlattıklarına çoğu kişi Büyük devletlerden hiçbiri Bitcoin için büyük ölçekte işleme izin vermez diyerek olumsuz dönüşler yaptılar, bu sırada Nakamoto‘ya ilk olumlu dönüşü yapan Finney, projenin geleceğini görerek Bitcoin‘i savunan ilk insanlardan biri oldu.

Finney, Bitcoin yazılımını indirdi ve o gün Satoshi Nakamotoona 10 Bitcoingöndererek ağdaki ilk işlemi başarıyla gerçekleştirdi. Hal Finney‘in projeye katılması Bitcoin‘in Cypherpunk‘çılar arasında hızla yayılmasını sağladı.

Bitcoin ile ilgili yaptığı erken çalışmalar Bitcoin toplumunda Finney‘in Nakamoto olduğunun düşünülmesine neden oldu ama Finney bunu her zaman reddetti. 

Bitcoin projesinden kısa süre sonra FinneyALS hastası olduğunu öğrendi. Bu bir süre projeden uzak kalmasına neden oldu ama vefat edene kadar projeye kattıkları Bitcoin’i şu anda olduğu yere getirdi.

Projeyi Nakamoto kadar sahiplendi ve ileri taşımak için elinden geleni yaptı.

Hal Finney ve ALS Hastalığı

Hastalığı ilerledikçe Hal Finney yalnızca yüz kaslarını hareket ettirebildi. Bunun üzerine göz hareketlerini takip eden bir bilgisayar kullanarak Bitcoin ile ilgili yazılımları iletti ve yazdı. 2013 senesinde Bitcoin’in websitesine şunları yazdı;

Ben çok şanslıyım, ALS ile bile hayatım tatmin edici.

Bitcoin’in fiyatı arttıkça ailesi Finney‘in tıbbi bakım masraflarını Bitcoin‘den kazanılan parayla ödeyebildi. 28 Ağustos 2014’te Perşembe günü Bitcoin’e bütün bilgisini veren ve ilk olumlu dönüşle belki de Nakamoto’ya o ışığı veren Hal Finney 56 yaşındayken hayatını kaybetti.

Finney’nin ölümünden sonra vücudunun dondurulduğunu daha sonra Max More tarafından internet üzerinden ilan edildi. Finney‘in Fran Finney isimli eşinden Jason adında bir oğlu ve Erin adında bir kızı vardı.

Hal FinneyBitcoin için en önemli dönüm noktasıdır. O bu maile cevap vermeseydi. Belki de Nakamoto bu projeden vazgeçecekti.

Bu Makale 15.01.2018 tarihinde Senhesapla.com da yayınlanmış 30.07.2019 tarihinde buraya taşınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir