Bitcoin’in Ortaya Çıkışı ve Gelişimi

Bitcoin’in Ortaya Çıkışı ve Gelişimi

Bitcoin’in Ortaya Çıkışı ve Gelişimi

Bitcoin Nasıl Ortaya Çıktı? Satoshi Nakamoto Kimdir? Nasıl yayıldı ve bu şekilde nasıl yükseldiğini anlamak için olayın en başına gidelim ve Bitcoin’i gerçek anlamda tanıyalım.

Bitcoin‘in  özünü ve ne olduğunu anlamak için işin ilk başına gitmeliyiz.

Bitcoin Yeni Çağın Para Birimidir, Herhangi bir merkeze bağlı değildir.

Çoğu insan bunu söylemekte. Bitcoin; Blockchain denen sistem yapısına sahiptir. Yani yapısı Merkezsiz (Adem-i Merkeziyet) dir.

Merkezsiz Yapı Nedir?

Merkezi olmayan sistemde işlemler birden çok bilgisayar üzerinde yapılıp, kayıt edildiği için yapılan işlemin kaybolması oldukça zordur.

Yapısı gereği Bitcoin herhangi bir kuruma, ülkeye ya da kişiye bağlı değildir ve bağımlı hale getirilemeyen Özgür Bir dijital para birimidir. Dağıtık Bir Veritabanı yapısına sahiptir.

Bitcoin bu grafikteki Dağıtık Ağ sistemiyle çalışır. Şimdi konumuza geri dönelim.

Bitcoin ve 2009 Yılı

Bitcoin ağı 2009‘da hayata geçti. Peki 2009’un önemi neydi? 2008 yılında oluşan Emlak Krizi ardından Bitcoin‘in ortaya çıkıp büyümesinin tesadüf olduğunu düşünebilir misiniz?

Lehman Brothers gibi devlerin batmasından sonra böyle bir teknolojinin destek görüp büyümesi akıllarda soru işareti oluşturuyor. Kriptopara denen teknoloji ilk kez 2009‘da ortaya çıkmadı. 90’lı yıllardan beri Cypherpunk denilen grubun gündemindeydi.

Not:  Cyberpunk değil Cypherpunk‘tır. Çoğu yerde Cyberpunk yani Siberpunk olarak söylenmekte olsa da aslında Cypherpunk yani Şifrepunk grubudur. Kontrolünü yabancı kaynaklardan yapabilirsiniz.

Aslında Cypherpunk‘ın 1993‘teki manifestosunda Kriptopara dan bahsedilmektedir, Manifesto‘ya tıklayarak okuyabilirsiniz. Emlak Krizi ve Satoshi Nakamoto‘nun ortaya çıkardığı Bitcoin‘i bu fikrin Blockchain teknolojisiyle birlikte hızlı bir şekilde yayılmasına ortam yarattı.

Bu manifestonun bir yerinde şunları söylemektedir.

We the Cypherpunks are dedicated to building anonymous systems. We are defending our privacy with cryptography, with anonymous mail forwarding systems, with digital signatures, and with electronic money

Çeviri:

Cypherpunk’lar olarak anonim sistemler oluşturmak için çalışıyoruz. Gizliliğimizi kriptografi yardımıyla, anonim posta yönlendirme sistemleriyle, dijital imza ile ve elektronik para ile savunuyoruz

Amerika‘da Emlak Balonu‘nun patlaması ile oluşan mali kriz sonucunda bankalara, Merkez Bankası’na, derecelendirme kurumlarına, hatta hükümete bile güven önemli ölçüde azaldı. Piyasaya bu Kaos ortamı hakimken 2008’in Kasım ayında Cypherpunk Mail Grubu’na bir gönderi geldi. Yazarının Satoshi Nakamoto olduğu bir manifesto.

Satoshi Nakamoto ile gönderilen bu mailde genel hatlarıyla Bitcoin ve Blockchain anlatılıyordu. Düşündüğünüz gibi Nakamoto Mail yağmuruna tutulmadı. İlk süreç oldukça sıkıntılı oldu. Mevcut sistem çökmüş de olsa Kriptopara için ilk deneme değildi ve daha önceki denemeler defalarca başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

İlk bakışta Bitcoin, önceki fikirlerin yeniden derlenmesi ve düzenlenmesi gibi görülmüştü ve asıl devrim olan Blockchain tam olarak anlaşılmamıştı.

Yazılımı çalıştırırken Satoshi Nakamoto, bloklardan ilki olan, 50 Bitcoin ile oluşan Genesis Bloğu nu oluşturdu.

Nakamoto, her 10 dakikada bir blok üreterek yaklaşık 43.000 Bitcoin üretti. Bu yazının yazıldığı sırada 2.759.224.000 TL‘ye denk gelen rakamın değeri o zaman 0 (Sıfır) dı. Çünkü bir para biriminin değerini onun kullanışlılığı gösterir ve Nakamoto‘nun o an için bu parayı gönderecek bir kimsesi veya harcayacak bir yeri yoktu.

Nakamoto bir kere daha Blockchain‘i detaylandırdığı yeni bir gönderiyi Cypherpunk mail grubuna gönderdi. Daha öncede benzer iddiaları duymuş olan listedeki kişiler, Nakamoto‘nun bu zorluğu aşacağına ikna olmadı. Verilen cevaplar azdı ve aynı endişe dile getiriliyordu.

Büyük devletlerden hiçbiri Bitcoin için büyük ölçekte işleme izin vermez

Nakamoto bu olumsuz cevapları alırken aralarından biri Nakamoto ya olumlu bir geri dönüşte bulundu.  Bu kişinin adı Hal Finney‘di. Hal Finney, Bitcoin için en önemli dönüm noktasıdır. O bu maile cevap vermeseydi. Belki de Nakamoto bu projeden vazgeçecekti.

CypherPunk‘ın önderlerinden Hal Finney‘in projeye katılmasıyla Bitcoin projesi dikkatleri üzerine çekti. Hal Finney, tarihteki ilk bitcoin transferindeki Alıcı Kişi yani iki numaralı düğüm oldu. Nakamoto bu ilk deneme amaçlı gönderide Finney’e 10 Bitcoin transfer etti ve transfer başarıyla Finney’e ulaştı.

Dünya medyası her ne kadar Bitcoin‘in bir anda ortaya çıktığını ima etmeye çalışsa da Bitcoin ve ona ait olan sistem aslında bir kültürün aldığı son şekil olarak karşımıza çıktı. Bitcoin ile ilgili olumsuz algılar mevcut. Bu değerin takip edilemez olduğu, uyuşturucu ve kara para aklamakta kullanıldığı algısı mevcut. Bunun doğru olmadığını anlamak için FBI ve Silkroad sitesi davasına bakmak gerekir.

Silkroad ve FBI’ın bu davasını daha sonra yazıp bu yazıya ekleyeceğim.

Bitcoin, Merkezsiz ve şeffaf yapısı sayesinde küresel para ile ilgili sistemlerden daha güvenilirdir. Bitcoin ile yapılan işlemlerdeki blockchain üzerinde tüm işlemlerin kaydı tutulur ve bu kayıtlar herkese açıktır.
[ads]

Bitcoin şüphesiz ki kurucusu ve onu çevreleyen gizem perdesine bağlıdır. Tüm Bitcoin vb. Kültürü Satoshi Nakamoto’ya saygı duymakta ve bunu belli etmektedirler. Nakamoto’nun tek kişi olduğunu düşünürsek, insanların gözünde bir efsaneye dönüştüğünü söylemek doğru olacaktır. Arkasında ateşli bir topluluk ve açılmış yeni bir kapı bırakmıştır. Nakamoto‘nun en büyük eseri oluşturduğu para birimi olan Bitcoin değil, ona inanan bu ateşli topluluktur. Çünkü ona inanan bir topluluk olmadan bir para birimi oluşamazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir