Bitcoin Nedir? Madencilik Nasıl Yapılır?

Bitcoin Nedir? Madencilik Nasıl Yapılır?

Bitcoin Nedir? Madencilik Nasıl Yapılır?

İnternet çağının sanal para birimi bitcoin nedir? ne işe yarar? Kısa zamanda oldukça popüler olan bitcoin madenciliği nasıl yapılır? her şey bu yazıda

Bitcoin nedir sorusuna cevap vermek için önce bitcoin’in tarihini öğrenmek gerekir.

2009’un başında Satoshi Nakamato tarafından ortaya çıkarılan sanal para (kripto para) birimine Bitcoin (Kısaltılmışı BTC) denmektedir.

İlk çıktığında BTC’nin değeri anlaşılmasa da 2009‘dan bu yana bakıldığında BTC’nin ne şekilde büyüdüğünü görebilirsiniz. BTC,  tüm dünyada kabul gören ilk Kripto Para birimi olma özelliğini kazanmıştır.

Bitcoin Nedir? Ne zamandan Beri Kullanılıyor?

Bitcoin 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılan, herhangi bir merkezi olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen dijital para birimidir.

Küresel piyasalarda, Dolar ve Euro’ya alternatif olarak lanse edilen Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltma ise BTC‘dir. Maksimum BTC miktarı 21 Milyon BTC olarak sınırlıdır.

Merkezi Olmayan Para Birimi Nedir?

Merkezi sistem değilde BlockChain sistemiyle oluşturulduğu için finans piyasalarını, büyük bankerleri ve global ölçekli bankaları korkutmaktadır.

Merkezi olmayan sistemde işlemler birden çok bilgisayar üzerinde yapılıp, kayıt edildiği için yapılan işlemin kaybolması oldukça zordur.

bitcoin nedir

Yapısı gereği Bitcoin herhangi bir kuruma, ülkeye ya da kişiye bağlı değildir ve bağımlı hale getirilemeyen Özgür Bir sanal para birimidir.

Doğrudan Uçtan Uca Para Transferi

Bitcoin, kişiden kişiye (P2P) doğrudan para transferine olanak tanır. Ülke sınırı tanımaz. 

Yani Türkiye’deki biri ABD’deki bir arkadaşına çok ufak bir masraf karşılığıyla hiçbir aracı olmadan doğrudan BTC gönderebilir veya BTC kabul eden iş yerlerinden alışveriş yapabilir.

Not: Kişiden kişiye para gönderirken en önemli şey parayı doğru kişiye doğru miktarda göndermektir. Çünkü Bitcoin’de yapılan bir transfer işlemi geri alınamaz. Yani yanlış bir miktarı, yanlış bir kişiye gönderirseniz, paranızı geri alamazsınız.

Gönderim kaynağını ve alıcısını tespit etmek zordur. Hesaplarınız için güvenlik tedbirlerini aldığınızda paranıza kimse ulaşamaz. (Hatta Şifrenizi unutursanız siz bile ulaşamazsınız)

Güvenirlik üzerine çok konu olsa da bu güvenlik sorunları Bitcoin’in kendi altyapısından kaynaklanmamaktadır.

Bitcoin Sistemi Nedir Nasıl Çalışır?

Bitcoin, yapılan ödemelerin doğrulanması için açık anahtarlı şifreleme (asimetrik şifreleme), noktadan-noktaya ağ bağlantısı ve proof-of-work gibi teknolojiler kullanır.

Proof of Work bitcoin altyapısının yarattığı bir çalışma prensibidir.

Bitcoin Değerlerinin Açılımı Nedir?

Aşağıda bitcoin değerlerinin açılımını ve kullanılan isimleri görebilirsiniz.

 • 1 BTC = 1 Bitcoin
 • 0,01 (yüzde 1) BTC = 1 Bitcoin
 • 0,001 (binde 1) BTC = 1 mili Bitcoin ( mBTC)
 • 0,000 001 (milyonda 1) BTC = 1 mikro Bitcoin ( µBTC veya ubit)
 • 0,000 000 01 (yüz milyonda 1) BTC = 1 Satoshi (En küçük birimdir)

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin, dijital dünyada oluşan gücü çoğu insan balon olarak adlandırsa da küçümsenemeyecek durumda.

Bitcoin’in işlem algoritması şu şekilde işler;

Bitcoin para transferleri için açık anahtarlı şifreleme ile yapılır. Açık anahtarlı şifreleme yapıldığında her kullanıcının bir adet gizli anahtarı olur (Buna Private Key denir ve kimseye verilmemesi gerekir), bir adet de açık anahtarı olur (Bu da Public Key dir).

Gizli anahtar (Private Key) kişinin sadece kendisi tarafından bilinmesi ve kimseye vermemesi gerekir. Çünkü parayı çekme işlemi için bu key gerekir ama para almak için Public Key kullanılır.

Açık anahtar denen bu karışık sayılar birleşimi herkese dağıtılan bir hesap numarası olarak tanımlanabilir.

Bitcoin’le Para Transferi Nasıl Yapılır?

Para Transferi yapmak için Bizim bir Bitcoin Cüzdanına ihtiyacımız vardır. Bitcoin Cüzdanınızı Seçin linkine basarak Bitcoin’in kendi sitesinden kullanmak istediğiniz Bitcoin cüzdanınızı seçebilirsiniz.

Örnek Bitcoin Cüzdan adresi benim yukarıdaki gördüğünüz adresim gibidir. Alttaki Karışık sayı ve harf birleşimi bizim Bitcoin Cüzdanımızı (yani Hesap Numaramızı) belirtir.

[ads]

Şimdi bir transferin nasıl yapıldığını anlamaya çalışalım;

 • Ben, bana Bitcoin göndermek isteyen bir arkadaşıma kendi bitcoin adresimi gönderiyorum.
 • Arkadaşım yollamak istediği bitcoin miktarını, benim Bitcoin adresimle birlikte yazarak yeni bir transfer işlemi oluşturur.
 • Arkadaşım bu transfer işlemini yukarıdakine benzer olarak yazıp Transfer Et‘e bastığında Transfer başlamış demektir. (Teknik olarak Sistem bu transfer işlemini Arkadaşımın kendi özel anahtarı (Private Key) ile imzalar ve işlemi bütün Bitcoin ağına duyurur.)
 • İşlem Bitcoin ağındaki bütün katılımcılara ulaştıktan sonra, katılımcılar işlemin gerçekten Arkadaşım tarafından yapıldığını Onun açık anahtarı (Public Key)’i ile doğrular.
 • İşlem, gerekli onayları aldıktan sonra muhasebe defteri’ne (Ledger) eklenen yeni kayıta dahil edilir ve transfer tamamlanmış olur.
 • Arayüzler farklı da olsa sistem bu şekilde işler.

ÇOK ÖNEMLİ: Eğer Arkadaşım Benim Bitcoin Cüzdan adresim yerine yanlışlıkla dahi olsa başka bir adres yazarsa işlem o adrese gider ve ASLA geri alınamaz.

Bitcoin adresleri genel olarak Mouse ile seçilip Kopyala Yapıştır yoluyla alınarak Transfer ekranına yazılır. Böyle olsa bile Bitcoin adresi gözle kontrol edilmelidir.

Bazı virüsler aldığınız adresin Bitcoin adresi olduğunu algılayıp, sizin adresiniz yerine başka bir adresi Transfer Ekranına yapıştırabilir. Böyle virüslerin olduğunu bilip transfer işlemi yaparken çok dikkatli olmalısınız.

Bitcoin Nasıl Üretilir? Nasıl Kazanılır?

Bitcoin üretmek yani Bitcoin Madencisi olmak için yapılması gereken şeyleri aşağıdaki yazımda detaylı biçimde bulabilirsiniz.

1 Bitcoin kaç Türk Lirası ediyor? Bitcoin değeri ne kadar?

1 Bitcoin’in ne kadar olduğu nerdeyse her an değişiyor. Bu yazı yazıldığında 1 Bitcoin Yaklaşık 7500 dolar civarındaydı.

Şu anda 1 Bitcoin’in ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorsanız Anasayfa nın üstünde görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir